Strona główna | Wirtualne biuro | Biuletyn Informacji Publicznej | Mapa serwisu | Kontakt

Aktualności

DW 933 w Pniówku otwarta także dla ciężarówek

Dziś o godz. 16.00 zostaną zniesione ograniczenia ruchu dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t na DW 933 w Pniówku. Przeprowadzone badania nośności konstrukcji drogi wykazały, że można dopuścić ruch pojazdów ciężarowych.

Przypomnijmy, że powodem ograniczeń była ubiegłoroczna, majowa powódź. Na skutek eksploatacji górniczej teren w tym miejscu jest znacznie obniżony. Kop. „Pniówek” na co dzień odwadnia teren przy pomocy systemu pomp. Jednak wielka majowa woda spowodowała, że spory obszar został zalany, wraz z kilkusetmetrowym odcinkiem DW 933. Kiedy poziom wody opadł okazało się, że korpus drogi nasiąkł jak gąbka.

Gliniaste frakcje korpusu drogi sprawiły, że woda utrzymywała się w nim długo. Trzeba było zamknąć drogę dla ruchu, bo istniało ryzyko, że nawierzchnia połamie się. Kop. „Pniówek” w porozumieniu z ZDW w Katowicach przeprowadziła prace drenujące korpus drogi. Wytrzymałość konstrukcji wzrosła na tyle, że można byłą DW 933 otworzyć dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t.Teraz korpus drogi na tyle osuszył się, że także samochody o większej masie nie uszkodzą jej.

W lipcu br. przeprowadzony będzie remont tego odcinka DW 933. Docelowo trzeba będzie jednak cały korpus drogi podwyższyć, tak, by wyeliminować w przyszłości ryzyko zalania i zniszczenia drogi.

 

2011-04-13

 
Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach ul. Lechicka 24 40-609 Katowice tel. 032-781-92-11 fax: 032-781-92-00 kontakt dla mediów: rzecznik@zdw.katowice.pl